Jeden z głównych składników produkcji prawdziwego piwa, ale też roślina o zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i powszechnie używana do zastosowań medycznych – taki jest chmiel. Wraz z drożdżami piwowarskimi, słodem jęczmiennym i wodą są podstawową produkcji złocistego trunku. To właśnie obecności chmielu, piwo zawdzięcza swój smak i aromat, bez którego ciężko wyobrazić sobie ten napój.
Historia chmielu i piwa są ze sobą nierozerwane od zarania dziejów. Już starożytni Bablilończycy używali tej rośliny do produkcji złocistego napitku. Chmiel dodaje się do piwa w niewielkich ilościach, jednak to on decyduje o ostatecznym smaku. Do produkcji „zupy chmielowej” wykorzystywane są szyszki żeńskie – ich wizerunek jest też często obecny na etykietach piwa. Większe ilości chmielu o unikalnych walorach smakowych stosowane są w małych browarach kraftowych, produkujących piwa rzemieślnicze takich jak nasz browar. W piwie Pilsvar American Pale Lager znajdziecie Państwo mieszankę amerykańskich chmieli, w Pilsvarze Czechosłowackim – czeski chmiel w towarzystwie słowackiego słodu, a w nietuzinkowym piwie Femme Fatale mieszankę dwóch chmieli: Marynki i Lubelskiego. W Polsce, kraju który jest jednym z większych producentów chmielu na świecie (powierzchnia upraw w naszym kraju wynosi ponad 1400 hektarów), za punkt honoru stawiamy sobie wybór najlepszych chmieli i posiadanie szerokiego wachlarzu smaków i aromatów. Warto odwiedzić nasze sklepy patronackie, by skosztować tych mocno chmielonych trunków opartych na prostych składnikach i krystalicznie czystej wodzie.
Mało kto wie, że poza produkcją piwa chmiel ma też liczne inne zastosowania: jest używany jako dodatek do potraw tj. zupy czy omlety. Używa się go do produkcji kosmetyków. W medycynie jest wykorzystywany przy produkcji leków nasennych oraz poprawiających trawienie.
Na przestrzeni dziejów nie zawsze warzono piwo tylko z użytkiem chmielu. W czasach średniowiecznych, głównie w zachodniej Europie, do produkcji piwa zamiast chmielu używano gruitu – mieszanki różnorodnych ziół (m.in. woskownicy europejskiej, krwawnika pospolitego, bluszczyku i wrzosu). Dziś piwo zawierające gruit jest rzadko dostępne, choć na zachodzie istnieją małe, rzemieślnicze browary, kultywujące dawne tradycje i warzące piwo tak jak średniowieczni browarnicy.