Od lat piwo pozostaje jednym z ulubionych, procentowych napojów Polaków. Popularny trunek jednak masowo produkowany w największych browarach Europy i Stanów Zjednoczonych, pomału zaczyna być zastępowany przez nasze regionalne, rzemieślnicze wyroby browarniane. Sprawdź, dlaczego warto spróbować produktów z rodzimego rynku, ile alkoholu właściwie kryje się w piwie i od czego zależy jego smak.
Piwa regionalne charakteryzują się wyjątkowym, unikatowym smakiem, wynikającym z przyrządzania trunku według regionalnych, tradycyjnych receptur. Tworzone z pasją i miłością, w małych, lokalnych browarach, czerpią przede wszystkim z historii regionu, w którym powstają. Co więcej, oferowane przez nas piwo regionalne swój wyjątkowy smak zawdzięcza między innymi nieużywaniu w jego produkcji sztucznych substancji oraz tradycyjnemu, domowemu sposobowi warzenia. Piwa regionalne to również olbrzymia różnorodność smaków i rodzajów piwa. Nasz browar oferuje swoim klientom:
Wszystkie charakteryzują się wyjątkowym smakiem i aromatem. Produkowane przez naszych piwowarów z „dziada pradziada”, z zaangażowaniem i miłością od pokoleń, wyróżniają się na rynku piw regionalnych oraz rzemieślniczych.
Decydując się na konkretny rodzaj piwa, konsumenci biorą pod uwagę nie tylko ich smak, lecz również procentową zawartość alkoholu w napoju. Zależy ona od zawartości ekstraktu oraz czasu fermentacji. Alkohol w piwie powstaje bowiem pod wpływem procesu fermentacji. Drożdże przekształcają cukry, czyli ekstrakt, powstały ze słodu podczas zacierania, w dwutlenek węgla oraz w alkohol etylowy. Ów słód, czyli skiełkowane i wysuszone ziarna jęczmienia, odpowiada również za smak oraz zapach piwa. Im więcej cukru zatem tym drożdże mają większą ilość pożywki w trakcie fermentacji i moc piwa jest silniejsza. Ponadto, na zawartość alkoholu w piwie ma również wpływ czas fermentacji: im jest on dłuższy, tym piwo będzie mocniejsze.
Ze względu zatem na technikę produkcji piwa, powstają trunki o różnej zawartości alkoholu. Standardowa, średnia moc trunku wynosi około pięciu procent. Oferowany przez nas Pilsvar Miodowy i Pilsvar Miód-Malina zawierają 5,5% alkoholu, Pilsvar Pszeniczne Kwaśne 4,9%, a Pilsvar Góralskie i Pilsvar Premium 4,7% alkoholu. Na rynku istnieją również piwa bezalkoholowe oraz wysokoprocentowe, w których zawartość alkoholu wynosić może nawet 12 procent, na przykład podwójna IPA. Z piw bezalkoholowych proponujemy Pilsvar ZERO o zerowej zawartości alkoholu, którego smak wkomponuje się doskonale w nadchodzący sezon wiosenno-letni. Niejako na drugim biegunie od naszej bezalkoholowej nowości proponujemy Pilsvar Porter Galicyjski o zawartości alkoholu na poziomie 9,5%. Ciekawostką na rynku browarnianym jest najmocniejsze piwo na świecie, w którym zawartość alkoholu wynosi aż 67,5%. Jest to piwo Snake Venom, pochodzące ze szkockiego browaru Brewmeister.
Warto zdać sobie sprawę, że smak piwa zależy również od używanej w trakcie jego produkcji wody, stanowiącej aż 98% składu napoju. Miękką wodę stosuje się do warzenia delikatnych i subtelnych piw, twardą z domieszką siarki, jeśli piwowar chce podkreślić specyficzną goryczkę. Charakterystyczny, słodowy smak bierze się z niewielkiej domieszki chlorów w wykorzystywanej wodzie. Do produkcji naszych piw wykorzystujemy wodę źródlaną z ujęcia, zlokalizowanego niedaleko browaru, dzięki czemu nasze wyroby posiadają wyjątkowy, unikatowy smak. Ponadto smak piwa zależy od czasu i temperatury suszenia słodu oraz od jego rodzaju. Niemniej ważny dla smaku złotego trunku jest chmiel, pozyskiwany z kwiatostanów żeńskich, w postaci dorodnych szyszek. Obszar jego uprawy ma duże znaczenie dla smaku piwa. Przykładowo europejski chmiel charakteryzuje się specyficznym, ziołowym aromatem, angielski posiada nuty kwiatowe i owocowe, amerykański natomiast cechuje aromat cytrusowy lub żywiczny.
Warto zatem sięgać po piwa rzemieślnicze i lokalne. Wszystkim smakoszom złotego trunku, a także osobom, dopiero zaczynającym swoją przygodę z procentowym napojem, polecamy wyroby z naszego tradycyjnego, rzemieślniczego browaru.