Piwo to trunek popularny, lubiany i łatwo dostępny, chętnie gasimy nim pragnienie lub umilamy chwile spędzane w towarzystwie znajomych. Jednak dopiero zetknięcie się z produktami pochodzącymi z browarów rzemieślniczych sprawia, że zaczynamy zastanawiać się, skąd bierze się ich niepowtarzalny smak. Nietrudno domyślić się, że sekret będzie tkwił w procesie wytwarzania.
Produkcja piwa rzemieślniczego powiązana jest z powrotem do dawnych tradycji piwowarstwa, gdy do wybuchu drugiej wojny światowej na terenie każdego miasteczka lub majątku działały lokalne browary. Czasy powojenne, a potem transformacja lat 90 zmieniły tę strukturę, wprowadzając najpierw państwowe zakłady produkcyjne, a po upadku PRL-u skupiając wcześniej samodzielne browary w rękach kilku grup kapitałowych, które pojawiły się na rynku. Przemiany te wpłynęły na jakość złotego trunku, gdzie dla niewzruszonych praw ekonomii najważniejsza jest jak największa produkcja gwarantująca pewny zysk. Wprowadzenie do obrotu piw rzemieślniczych uświadomiło konsumentom, że piwo jest napojem o niezliczonej ilości odmian smakowych. Wszystko zależy od wyobraźni i pomysłowości piwowara. Jednak, aby uzyskać smak, należy zwrócić się ku tradycyjnym recepturom, a one nie znoszą kompromisów w kwestii doboru składników. Tajemnica wyśmienitego piwa bierze początek w doborze słodu przygotowanego z jęczmienia browarnego najwyższej klasy. Nie wolno zastąpić ani grama słodu tańszym komponentem, np. z kukurydzy. Drugim niezbędnym składnikiem jest woda. W browarze Pilsweizer, produkując nasze piwa marki PILSVAR, korzystamy z krystalicznie czystej, górskiej wody czerpanej z własnych studni głębinowych. Mając te dwa surowce, rozpoczynamy zacieranie, czyli namaczanie rozdrobnionego słodu w podgrzanej do 65oC wodzie. To niezwykle ważny proces, gdyż pozwala uzyskać ze słodu składniki o maksymalnej przydatności do przyszłej fermentacji. Uzyskaną w ten sposób brzeczkę poddaje się następnie filtracji, aby otrzymać klarowną ciecz nasyconą enzymami, białkami i innymi składnikami ze słodu, ale wolną od jego młóta. Proces ten wymaga nieustannego nadzoru i wymaga odpowiedniej techniki, gdyż trzeba w brzeczce zatrzymać jak najwięcej wartościowych składników, które oddziela się od młóta poprzez kilkukrotne płukanie młóta wodą W kolejnym etapie dodaje się do brzeczki chmiel w postaci szyszek lub granulatu, ale nigdy ekstraktu, i następuje warzenie. Jakość chmielu oraz ilość będą miały wpływ na smak, zwłaszcza charakterystyczną goryczkę i zapach piwa. Na właściwości warzonego piwa ma też wpływ długość podgrzewania. Aby dodać ostatni składnik piwa – drożdże, trzeba obniżyć dość szybko temperaturę płynu, tzw. warki.
Fermentacja odbywa się w zupełnie innym pomieszczeniu, u nas nawet jest to inny budynek. Procesu fermentacji podczas produkowania piwa rzemieślniczego nie wolno przyspieszać ani skracać. Pozwalamy drożdżom, które są również naszym sekretnym składnikiem, pracować i przeprowadzić wszystkie niezbędne fazy, by piwo osiągnęło swoja moc i pożądaną ilość bąbelków. Pięknie to wygląda, gdy w każdej kadzi leżakuje piwo o różnym stylu i smaku. Gdy praca drożdży dobiegnie końca, można filtrować piwo i rozlać do butelek. Produkcja piwa jest sztuką, ale też naszą pasją, dlatego nie boimy się eksperymentować ze smakami. Mamy odwagę dodać tradycyjne składniki, np. miód, ale też niespotykane, jak np. sok z aloesu. Nasze piwa kraftowe są wyjątkowe, bo na każdym etapie ich produkcji nie szczędzimy starań, a jakość jest dla nas najważniejsza, co doceniają nasi odbiorcy.