Rola drożdży w procesach piwowarskich

Historia piwa jest równie stara jak pierwsze cywilizacje: badacze twierdzą, że złocisty trunek produkowali i spożywali już Sumerowie – jeden z pierwszych ludów, o których posiadamy jakiekolwiek pogłębione informacje. Działo się to 4000 lat przed naszą erą. Już wtedy zasadniczą rolę w procesach piwowarskich odgrywały drożdże, choć oczywiście mieszkańcy starożytnej Mezopotamii nie mieli pojęcia o ich istnieniu. Dopiero odkrycie natury fermentacji alkoholowej w XIX wieku przez Ludwika Pasteura umożliwiło ich produkcję na przemysłową skalę. 

Dziś do produkcji piwa najczęściej wykorzystuje się specjalnie wyselekcjonowane odmiany drożdży tzw. drożdży piwowarskich (zwanych też drożdżami piwnymi). W procesie produkcji piwa mają zasadnicze znaczenie. Odpowiadają za fermentację: przekształcają cukry w alkohol oraz dwutlenek węgla. Dowiedz się jaką rolę odgrywają drożdże w produkcji piwa. 

Czym są drożdże?

Drożdze to maleńkie (w gramie drożdży występuje 20 miliardów komórek) jednokomórkowe organizmy, w systematyce wliczane do królestwa grzybów. Znamy ponad 1500 różnych gatunków drożdży. Odgrywają zasadniczą rolę w produkcji alkoholi: wina, piwa czy wódki oraz piekarnictwie. W produkcji piwa kluczową rolę odgrywają drożdże górnej fermentacji (Saccharomyces cerevisiae) przy pomocy której powstają piwa belgijskie tj. saison, piwa pszeniczne np. ale czy stouty oraz droższe dolnej fermentacji (Saccharomyces pastorianus), dzięki której powstają najpopularniejsze w tej chwili na świecie piwa czyli lagery. Sposób z użyciem drożdży górnej fermentacji ma o wiele dłuższą historię. Istnieje jeszcze fermentacja spontaniczna, stosowana w Belgii do produkcji piw gatunku lambic.

Bez drożdży nie ma piwa

Obok wody drożdże to najważniejszy składnik przy produkcji piwa, istotniejszy nawet niż słód i chmiel, które zresztą nie występują we wszystkich rodzajach tego trunku. Pierwszy sposób jest dużo starszy.

Górna fermentacja zachodzi w wysokich temperaturach – powyżej 14 do 25 stopni Celsjusza, dolna w niższych – od 8 do 14 stopni. Dolna fermentacja jest spokojniejsza, generuje mniej produktów ubocznych. Fermentacja zachodzi poprzez dodanie do brzeczki (jest to półprodukt piwowarski, przygotowywany z reguły ze słodu, chmielu, wody, ewentualnie słodkich dodatków takich jak cukier czy miód) odpowiedniej, precyzyjnie wyliczonej ilości drożdży, dbając o właściwą temperaturę. 

Menu